Фудбал
18. January 2020 - 20:08

Реал останува на врвот во Шпанија

Кралскиот клуб Реал Мадрид  со победа од 2-1 против СЕвиља го задржа лидерското место во Примера со натпревар повеќе од најголемиот конкурент Барселона. 
Во првиот дел немаше голови на овој интересен меч но затоа пак гледачите видоа три погодоци во вториот дел а победата ја најави Каземиро по акцијата со Јовиќ во 57м. 
Ова беше знак за гостите од Андалузија да го нападнат голот на Куртоа и тоа резултираше со израмнување преку Лук де Јонг. 
Сепак за кратко откако Каземиро со својот втор погодок во 69м донесе победа за фаворитот.