Балкан
12. јуни 2017 - 15:22

Разорен земјотрес од 6,3 степени ја погоди Грција, почуствуван во Бугарија и Турција

Силен земјотрес пред малку ја погоди Грција , во регионот меѓу островите Иос и Лезбос .

Епицентарот на земјотресот  се наоѓал на длабочина од 10 километри . Земјотресот бил почуствуван и долж целиот брег на Грција како и во Атина . Потресот бил почувствуван и во Измир , Турција .Засега нема информации за предизвикани штети или евентуално повредени .