Свет
9. December 2022 - 15:19

Путин: Можно намалување на производството нафта во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска истакна дека Русија би можела да го намали производството на нафта како одговор на ограничувањето на цената од 60 долари за нејзиниот извоз на нафта, договорено од западните земји поради офанзивата на Москва во Украина.

„Ќе разгледаме можно намалување на производството доколку е потребно“, изјави Путин на прес-конференција во главниот град на Киргистан, Бишкек, каде учествуваше на регионален самит.

Според него, ограничувањето на цената на нафтата е „глупава одлука“ што е „штетна за светските енергетски пазари“.