Свет
12. January 2018 - 8:41

Путин: Ким Џонг-ун победи во последната рунда со Западот

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун е „паметен и зрел“ и дека ја добил „последната рунда“ со Западот.

- Мислам дека Ким Џонг-ун ја освои оваа рунда. Тој ја изврши својата стратешка заадча - има нуклеарно оружје, има ракети со дострел до 13.000 км што можат да погодат која било точка во светот, изјави Путин.

Тој смета дека Ким сега сака да ја смири ситуацијата.

- Тој е веќе паметен и зрел политичар, додаде Путин.