Свет
18. November 2019 - 22:11

Путин и Макрон имале важен разговор: Познато која била главната тема на која разговарале

Претседателот на Русија, Владимир Путин и претседателот на Франција, Емануел Макрон, разговарале денеска за ситуацијата во Украина, пред самитот на Нормандиската четворка во Париз, кој треба да биде одржан на 9. декември, соопштила прес-службата на Кремљ.

Путин и Макрон веруваат дека самитот ќе ја промовира најбрзата и целосната примена на Минскиот протокол, пренесува Итар Тас.

Двете страни истакнале дека таквиот состанок требало  да промовира најбрзо и целосно спроведување на Минскиот протокол, стои во соопштението. Во тој контекст нагласена е потребата Киев да се придржува на своите обврски во политичките апсекти во склоп на украинското населување.

Пред се, тоа се однесува на спроведувањето закони за специјалниот статус на Донбас, соопшти Кремљ. Во телефонски разговор, Путин го известил Макрон за предавањето на три бродови на украинските претставници во Црното море, кои биле задржани поради провокација на 25. ноември 2018 година, наведено е во соопштението.