Свет
30. јуни 2022 - 13:34

Путин е подготвен на дијалог со Западот за три теми

Рускиот претседател Владимир Путин денеска кажа дека Москва е подготвена за дијалог за „стратешката стабилност, зачувување на режимот за неширење на оружјето за  масовно уништување и подобрување на ситуацијата во областа на контролата на оружјето“.

Во обраќањето на правен форум во Санкт Петербург, рускиот претседател додаде дека дијалогот ќе бара „напорна заедничка работа“ и ќе има за цел да спречи повторувањето на „тоа што денеска се случува во Донбас“.

Тој повтори дека Русија ја почнала инвазијата врз Украина за „да ги заштити етничките Руси и луѓето што зборуваат руски во источниот регион на Донбас од прогонот на Киев“ и ја обвини Украина за „злосторства против човештвото“.