Свет
7. April 2017 - 14:03

Путин бесен: Американците го прекршија законот, ова во Сирија има име - агресија!

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американските напади на аеродромот на сириската војска претставува сериозна пречка во создавањето на меѓународната коалиција за борба против тероризмот.

Американските напади во Сирија направија значителна штета меѓу односите на Русија и САД.

Според пишувањето на „РТ-а“ Путин смета дека Америка со овие напади го пркршила меѓународното право.

Рускиот претседател Владимир Путин верува дека американскиот напад на сириската воена постројка претставува агресија против суверена земја, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Претседателот Путин, американскиот удар против Сирија го смета за агресија против суверената земја која ги крши нормите на меѓународното право, под измислен изговор“, изјави Песков, пренсува TAS S.

Ројтерс пренесува дека Кремљ работи на циничен обид на одвлекување на вниманието на светот од убивањето на цивили во Ирак.