Македонија
16. July 2016 - 12:03

Пукотници кај Марков манастир, жителите вознемирени

Вчера во 11.00 часот од страна на полициски службеници било пријавено дека заедно со службени лица од Шумска Полиција биле поставени на м.в.Марков Манастир кај продавницата и постапувале по ОА-Гора, при што патничко моторно возило „Рејсер“ без регистарски ознаки, управувано од засега непознато лице, а натоварено со бесправно исечено огревно дрво, на даден знак - Стоп не застанало и со возилото се обидело да го прегази полицискиот службеник.

Тогаш, истиот со службениот пиштол испукал во воздух два предупредувачки проектила, но возилото продолжило да се движи, на што испукал уште еден проектил, но во правец на патничкото моторно возило.

Потоа, полициските службеници заедно со службените лица од шумска полиција со возило се упатиле по него, при што на мв„Чуприја“ наспроти „Берович“, возачот го запрел возилото и пеш почнал да  бега, на што полицискиот службеник испукал уште два предупедувачки проектила во воздух, но сторителот успеал да побегне.

Повредени лица нема. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.