Свет
27. March 2023 - 20:37

Пукање во училиште во САД - Најмалку три деца загинати

Најмалку три деца загинаа откако напаѓач отвори оган во приватно христијанско училиште во Нешвил.

„Напаѓачот беше женско во тинејџерски години. Беше вооружена со две напаѓачки пушки и пиштол и почина во судир со полицијата“, соопшти портпаролот на полицијата на Нешвил, Дон Арон.

Полицијата соопшти дека нападот го извршила тинејџерка, која исто така е мртва.

Пукањето се случи во училиште што го посетуваат околу 200 ученици до шесто одделение, односно до 11-12 години.