Ф1
4. March 2023 - 20:07

Првата пол-позиција во новата сезона за Ферстапен

Доминација на Ред Бул  во квалификациите за премиерната трка  во формула 1 која се вози во Бахрeин. 
Првата пол позиција во новата сезона му припадна на светскиот првак Макс Ферстапен кој беше побрз од тимскиот колега од Ред Бул  Серхио Перес. 
Шарл Леклер од Ферари кој само еднаш излезе на патеката имаше постигнување за третата стартна позиција пред  Карлос Саинц, Фернандо Алонсо, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Ленс Строл, Естебан Окон и Нико Хулкенберг.
Утрешната трка на патеката Шакир започнува во 16 часот.