Технологија
27. January 2017 - 14:07

Првата фотографија од Самсунг Галакси С8: Има нешто што ниеден телефон пред него го нема!

Твитерџијата Еван Блас, сопственик на @evleaks, објави фотографија од  Самсунг Галакси С8 кој наводно ќе има две верзии.

Една од верзиите на новиот Самсунг Галакси С8 ќе има екран од 5,8 инчи, а другата 6,2 инчи. Двата модели ќе имаат благо закривени екрани.

Помалиот модел од 5,8 инчи ќе има батерија од 3.000 mAh додека 6,2 инчниот модел ќе има батерија од 3.500 mAh, двата модели би требало да имаат најмалку 4 GB RAM и најмалку 64 GB интерна меморија. Се очекува една од верзиите да има моќен Snapdragon 835 процесор.

Галакси С8 ќе има скенер за отпечаток на прстот на заднината, бидејќи Самсунг одлучи да го отфрли традиционалното Home копче. Исто така телефоните се дизајнирани така да 83 проценти од предната страна на уредот да биде екранот. USB Type-C порта и 3.5mm приклучок за слушалки се наоѓаат на дното од телефонот окружени со стерео звучници.

Според пишувањата на порталот Venturebea, Самсунг Галакси С8 би можел да го претстави на 29. март.

Погледнете ја фотографијата: