Фудбал
14. September 2019 - 18:44

Прва МФЛ: Пет победи на домашните екипи

Фудбалерите на Вардар  го продолжуваат искачувањето кон врвот во домашното првенство откако убедливо со 3-0 го совладаа новолигашот Трим Лум од Струга.

                Гостите  не дозволија погодок во првиот дел но во вториот се разигра двоецот  Аврамовски – Жуниор а овој последниот со два гола ја најави победата на црвено-црните.

                Конечните 3-0 ги постави Најдовски  по асистенцијата на Цветановски во 80-тата минута.

                На Чаир Шкупи минимално го совлада Силекс со 1-0.  Најинтересниот момент се случи во 58-та минута кога  Сержињо се најде на вистинското место да ја казни несигурноста на гостинската одбрана .

ПРВА ЛИГА  ФУДБАЛ

5.коло

Вардар – Струга ТЛ 3-0

Шкендија – Работнички 3-0

Шкупи – Силекс  1-0

Македонија ЃП- Борец 3-1

А.Пандев – Ренова 2-0