Свет
24. March 2018 - 21:10

Прв директен лет од Австралија до Европа

Од западниот австралиски град Перт денеска кон Лонсон полета авион на авиокомпанијата „Квантас“, што треба да го изведе првиот директен лет од Австралија до Европа.

Летот на авионот од типот „Боинг 787-8 Дримлајнер“ треба да трае 17 часа и 20 минити, за време на кои леталото ќе измине 14.496 километри. 

„Боингот“ е специјално прилагоден за овој лет со обебзедување дополнителен слободен простор и намалување на бројот на седиштата во авионот на 236.

Алан Џојс

- „Квантас“ се подготвува за ваков лет од неговото фомирање во 1921 година, изјави на церемонијата во Перт пред полетувањето на авионот директорот на австралискиот авиопревозник Алан Џојс.

Првиот лет на „Квантас“ на релација од Австралија до Велика Бротанија бил реализиран во декември 1947 година. Авионот тогаш летал од Сиднеј до Лондон со седум попатни слетувања и летот траел вкупно четири дена.  

„Квантас“ планира од 2022 година да воведе и директен лет од Сиднеј до Лондон. 

Инаку, најдолгиот директен лет на редовна авиолинија во светот го изведува авикомпанијата „Ер Индија“. Станува збор за лет од Њу Делхи до Сан Франциско, чие растојание е 15.140 километри.