Македонија
22. November 2017 - 21:22

Протест на „Тврдокорни“ во Скопје

Здружението „Тврдокорни“ вечерва одржа протест против Законот за јазиците пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и пред Собранието на Република Македонија.

Учесниците на протестот изразија разочараност од раководствата на двете најголеми македонски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, за како што рекоа, низата предавства направени во изминатите години.

Според организаторите на протестот, двојазичноста не е само губење на македонскиот карактер на државата, туку и „прикриен тивок, но сигурен културен геноцид врз македонската нација“.

Ана Бобинкова порача дека ќе се борат за интересите на македонскиот народ, државниот суверенитет и националните интереси.   

„Тврдокорни“ најавија протест и за утревечер и ги повикаа граѓаните да излезат во поголем број.