Македонија
10. January 2020 - 13:14

Пронајдени деветмина мигранти во близина на Кратово

Во близина на Кратово, полициски службеници вчера лишиле од слобода едно лице,  откако во неговиот автомобил биле пронајдени девет мигранти без документи.
 
 – Во текот на вчерашниот ден околу 20:00 часот во близина на Кратово, полициски службеници го лишиле од слобода Д.С.(28) од Богданци, поради тоа што на регионалниот пат Страцин – Кратово, при преглед во неговото патничко возило „ауди А6 “, со бугарски национални ознаки, биле пронајдени девет лица мигранти без документи, а по нивно кажување, сите од Египет, соопштуваат од МВР.
 
Оттаму посочуваат дека лицето било приведено и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, додека мигрантите ќе бидат префрлени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија и Прифатниот центар за странци „Гази Баба” во Скопје.