Македонија
21. January 2021 - 8:14

Променливо облачно со сончеви периоди

 Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од дожд, на повисоките планините од снег. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 11 степени, информираат од УХМР.

Во Скопје променливо облачно со повремени сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Максималната температура ќе достигне до 6 степени.

Минималните температури утрово изнесуваат -7 степени во Битола, -6 во Скопје-Петровец, Берово, -5 Скопје-Зајчев Рид, Демир Капија, Струмица, Гевгелија, -4 во Крива Паланка, Тетово, Прилеп, Штип, Куманово, -2 во Лазарополе, -1 во Виница, 0 во Маврово, Дојран и 1 степен во Охрид, Претор, Дебар.

Висината на снежната покривка измерена утрово во 7 часот е 31 санитметар на Попова Шапка, 13 во Битола, 6 во  Маврови Анови, 5 во Лазарополе и 2 сантиметри во Охрид, Ѓуриште.