Македонија
24. December 2018 - 8:37

Променливо облачно, попладне дожд и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне со умерен југозападен а кон крајот на денот засилен ветер од северен правец. По котлините претпладне ќе биде магливо, а попладне видливоста ќе се зголеми. Во попладневните часови и во текот на ноќта облачноста ќе се зголемува а ќе има повремени врнежи од снег на планините и дожд на пониските места. Кон крајот на денот и преку ноќта врнежите ќе поминуваат во снег и во некои пониски места. Се очекува на места, особено во западните делови да се формира нова снежна покривка, повисока од 10 сантиметри. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 16 степени, а во котлините со магла 3 до 8 степени.
 
Во Скопје, претладне ќе биде магливо, попладне видливоста ќе се зголеми и ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Во текот на ноќта ќе има услови за врнежи од дожд и снег.Ќе дува умерен југоисточен, а кон крајот на денот засилен северен ветер. Температурата ќе достигне до 8 степени.
 
Утре ќе дува засилен северозападен ветер што ќе услови значително опаѓање на дневната температура и расчистување на воздухот. Времето ќе биде променливо облачно и студено со локални врнежи од снег. Потоа во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински и дневни температури.