Македонија
16. July 2020 - 2:39

Проекција на ДИК: СДСМ 45 пратенички мандати - ВМРО ДПМНЕ 44

Од досега 96 отсто преброени гласови, Државната изборна комисија проектира 45 мандати за СДСМ, 44 за ВМРО, 16 за ДУИ и 12 коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива два мандати за Левица – еден во првата и еден во третата изборна единица, а еден мандат во шестата изборна единица освојува ДПА.