Фудбал
1. December 2020 - 15:05

Продолжуваат возбудувањата во Лигата на шампионите

Денеска и утре продолжуваат возбудувањата во фудбалска Лига на шампиони и тоа со натпреварите од претпоследното 5.коло во групната фаза. 
 
Досега, во пресрет на оваа рунда, пласман во нокаут фазата обезбедија само шест екипи и тоа актуелниот шампион по две англиски и шпански екипи, како и една од италијанскиот првак - Баерн Минхен (А група), Манчестер Сити (Ц), Челзи, Севиља (Е), Барселона и Јувентус (Г) 
 
 
ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 4.коло (Вторник)
18: 55  ЛОКОМОТИВ М. - САЛЦБУРГ  А група
21: 00  АТЛЕТИКО М. - БАЕРН М.  
Табела:  *Баерн 12, Атлетико М. 5, Локомотив М. 3, Салцбург 1
 
18: 55  ШАХТЈОР - РЕАЛ М.    Б група
21: 00  БОРУСИЈА М. - ИНТЕР  
Табела:  Борусија М. 8, Реал М. 7, Шахтјор 4, Интер 2
 
21:00   ПОРТО - МАНЧЕСТЕР С.  Ц група
21:00   ОЛИМПИК МАРСЕЈ - ОЛИМПИЈАКОС  
Табела:  *Манчестер С. 12, Порто 9, Олимпијакос 3, Олимпик Марсеј 0
 
21:00   АТАЛАНТА - МИТЈИЛАНД  Д група
21:00   ЛИВЕРПУЛ - АЈАКС  
Табела:   Ливерпул 9,  Ајакс 7, Аталанта 7, Митјиланд 0