Македонија
26. September 2023 - 14:16

Приведено лице од Студеничани за бесправно градење

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.М.(33) од с.Цветово, општина Студеничани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“ по член 244-А од Кривичниот законик.

Во текот на мај 2023 година, при извршен инспекциски надзор од овластен градежен инспектор од општина Сопиште, пријавениот бил затекнат како на катастарска парцела во негова сопственост гради објект без да поседува одобрение за градење издадено од општина Сопиште.