Македонија
23. January 2021 - 20:44

Приведен 46-годишен маж од Прилеп поради обљуба на малолетничка

 

НККР при ОВР Прилеп денеска против Р.П.(46) поднесе кривична пријава до ОЈО Прилеп за сторено кривично дело  “обљуба со злоупотреба на положбата” по член 189 од КЗ на РМ, ,

Како што соопшти МВР, 46-годишниот Р.П. бил пријавен од родител  дека извршил обљуба врз 15-годишна малолетничка.

Од страна на судија на претходна постапка определена му е мерка притвор во траење од 30 дена во КПУ Битола.