Технологија
7. July 2015 - 13:53

Пристигна Рено Талисман

Француската компанија Рено во јавноста објави први фотографии од новиот седан модел „Талисман“, што влегува во директна конкуренција за врвот во сегментот на Фолксваген Пасат и Ауди А4. 

Шефот на Рено-Нисан групацијата Гарлос Госн на премиерата на моделот изјави дека Талисман свесно ги следи модерните трендови и поставува нови граници на квалитет, додека меѓу приоритетите при неговиот развој биле ниската потрошувчка и емисија на штетни гасови, но и уживањето во возењето.

Рено Талисман е создаден на ЦМФ платформа, а може да се пофали со ЛЕД светла, пространа внатрешност, богатата опрема, Р-Линк 2 мултимедијалниот систем, високата безбедност, управувањето на сите четири тркала, МултиСенс систем на работа, како и економични мотор. 

Багажниот простор има зафатнина од 608 литри. Талисман е долг 4,85 метри, широк 1,87, а висок 1,46 метри, додека меѓуоскиното растојание изнесува 2,81 метар. 

Сите мотори се со турбо полнење, а во понуда ќе се најдат бензинските ТЦе со 150 и Енерџи ТЦе со 200 коњски сили, како и дизел ДЦи мотори со 110, 130 и 160 коњски сили. 

Бензинските мотори во понуда ќе бидат со седумстепен мануелен менувач со двојна спојка, додека само основниот дизел ќе има мануелен шестстепен менувач, а останатите дизел мотори ќе бидат во понуда со шестстепен мануелен менувач со двојна спојка.