Живот
1. April 2017 - 20:30

Природни состојки за побрз раст на косата

За побрз раст на косата, но и за таа да биде по негувана, ви пределагаме три неверојатни природни состојки!

Често забораваме дека и природните состојки можат да помогнат во забрзувањето на растот на косата.

Масло од рузмарин

Со масажа на темето се подобрува циркулацијата и се зајакнува коренот на влакното. А доколку додадете хранливо масло – резултатот ќе биде уште поголем.
Маслото од рузмарин се покажало како најефикасно бидејќи ефикасно ја поттикнува циркулацијата и го убрзува растот на косата. Додадете неколку капки масло од рузмарин во својот шампон и масирајте.

Јајца

Јајцата се вистинскиот избор ако имате коса која е склона кон оштетување. Тие содржат лецитин и протеини кои ја зајакнуваат и ја хранат косата. Помешајте две јајца со две лажици маслиново масло, а доколку смесата ви е густа, додадете и малку вода. Вака подготвената смеса нанесете ја на сува и расчешлана коса и оставете да делува половина час.

Рицинусово масло

Рицинусовото масло има антимикробни и антибактериски својства кои одлично делуваат на кожата на главата. Освен тоа, маслото е богато со омега-6 масни киселини, витамин Е, протеини и други хранливи состојки кои допринесуваат за обнова на косата.
Направете третман со масло така што ќе го загреете рицинусовото масло, а потоа ќе го нанесете по целата должина на косата. Замотајте ја косата во пластична капа за да ја задржи топлината. Оставете да делува барем 15 минути.