Фудбал
27. April 2017 - 8:30

Примера: По осум голови на дуелите на Барселона и Реал Мадрид

Водечките две екипи во Примера, Барселона и Реал Мадрид остварија убедливи победи на дуелите одиграни синоќа од 34.коло. Барселона на домашен терен ја совлада Осасуна со 7:1, додека Реал Мадрид победи на гостувањето кај Депортиво Ла Коруња со 6:2.
 
Двете екипи имаат ист број бодови, а Реал и натпревар помалку.
 
Резултати на другите дуели од оваа рунда: 
Леганес – Лас Палмас 3:0, 
Валенсија – Реал Сосиедад 2:3, 
Атлетико Мадрид – Виљареал 0:1, 
Гранада – Малага 0:2 и 
Хихон – Еспањол 1:1.
 
Вечерва се играат дуелите: 
Алавес – Еибар, 
Севиља – Селта и 
Атлетик Билбао – Бетис.
 
Табела: Барселона 78 бодови, Реал Мадрид 78, Атлетико Мадрид 68, Севиља 65, Виљареал 60, Реал Сосиедад 58, Атлетик Билбао 56,...