Македонија
19. January 2018 - 9:00

Пренос на Сител од Богојавление - Водици во Скопје и Охрид

Традиционалното спуштање на крстот во водите на Вардар почнува денеска во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Претходно, во 9 часот, архиепископот г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, а потоа богојавленски литии ќе се упатат кон местото каде што ќе се одржи традиционалната верска манифестација.

Директен пренос од оваа манифестација како и од Охрид може да гледата на програмата на ТВ Сител со почеток од  9.10 часот.