20. September 2015 - 7:21

Премиер лига: Конечно пораз и за Манчестер Сити

Лидерот на табелата на Премиер лигата Манчестер Сити го претрпе првиот пораз оваа сезона откако на домашен терен во рамките на 6.коло загуби од Вест Хем со 2:1. Ова за Вест Хем е трета победа (Арсенал, Ливерпул и М.Сити) на гости во шампионатот. Гостите поведоа со головите на Виктор Мозес во 6.минута и на Диафра Сахо во 31.минута, додека стрелец за Манчестер Сити беше Кевин Де Бриун во 45.минута.
Во дербито на колото Челзи го победи Арсенал со 2:0.
На другите дуели вчера беа постигнати следниве резултати:  Астон Вила – ВБА 0:1, Бурнемут – Сандерленд 2:0, Њукасл – Вотфорд 1:2, Стоук – Лестер 2:2, Свонси – Евертон 0:0.
Попладнево се играат натпреварите: Тотенхем – Кристал Палас, Ливерпул – Норвич и Саутемптон - Манчестер Јунајтед.
Табела: Манчестер Сити 15 бодови, Вест Хем 12,  Лестер 12, Манчестер Јунајтед 10, Арсенал 10 ,...