Фудбал
13. December 2016 - 23:17

Премиер лига: Арсенал поразен од Евертон

Екипата на Арсенал загуби на гостувањето во Ливерпул кај екипата на Евертон со 2:1, иако имаше водство од 1:0. На Гудисон парк Евертон успеа да го совлада второпласираниот тим на табелата и да ја продолжи серијата на натпревари без пораз на домашен терен. Ова за Арсенал е само втор пораз во шампионатот и двата ги доживеа од екипите од Ливерпул.

„Топџиите“ поведоа со голот на Санчез во 20.минута, а головите за Евертон ги постигнаа играчите од одбраната Симус Колмен 44.минута и Ешли Вилијамс 86 минута.
На вториот натпревар одигран вечерва Бурнемут го победи шампионот Лестер со 1:0 со голот на Марк Пух во 34.минута.
Другите натпревари до 16.коло се играа утре вечер.