Loading Video...
Свет
15. May 2024 - 16:32

Преглед на вестите од светот

Уште една тешка ноќ за Украинците. Русите извршија серија воздушни напади врз Харков. Погодена била висока стабена зграда, а повредени се најмалку 17 лица. 

Согласно изјавите на локалните власти, избувнал пожар и на друго место, како последица од рускиот напад, од кој биле зафатени десет гаражи. Меѓу поведените има и две деца. 

Харков, кој е вториот по големина град во Украина, и околниот регион долго време беа цел на руски напади, но нападите станаа поинтензивни во последниве месеци, погодувајќи ја цивилната и енергетската инфраструктура.

Зеленски жестоко ја обвини Москва дека сака да го претвори градот во урнатини, по што следеше експресен демант оттаму. Москва негира дека намерно гаѓала цивили, но соопштија дека илјадници се убиени и повредени за време на нејзината 27-месечна целосна инвазија на Украина.

Лидерите на Русија и Кина си одржуваат близок контакт, соопштија од кинеското МНР, но портпаролот не откри дали премиерот на Кина ќе оди на гости во Москва, во контекст на долгонајавуваната утрешна посета на Путин во Пекинг.  

„Кина и Русија меѓусебно се сметаат за сеопфатни партнери за стратешка соработка во новата ера, а нашите односи продолжија да се развиваат на здрав и стабилен начин, при што лидерите на двете земји одржуваат блиски контакти. За конкретното прашање што го споменавте, немам никакви информации што можам да ги објавам“, изјави портпаролот на кинеското МНР.

Путин утре ќе го посети Пекинг, што е прва посета во неговиот нов претседателски мандат. Посетата најверојатно ќе биде подлога за склучување на тешки договори, но ќе го означи почетокот на неговиот нов претседателски мандат со покажување на поддршка од неговиот најмоќен политички партнер, кинескиот претседател Кси Џинпинг.

Додека дипломатите и аналитичарите очекуваат Путин да го поттикне Кси за понатамошна поддршка за руската воена економија, од машини и хемикалии за помош на нејзините воени индустрии, до повеќе намалени набавки на нафта и гас, патувањето на Путин веројатно ќе биде силно симболично за заеднички поглед на светот, фокусиран на спротивставување на наредбите предводени од САД.

Над половина милион жители во Бразил поради тековните поплави се принудени да започнат нов живот и да заборават на старите домови кои ги граделе со години. Стотици илјади семејства бегаат од поплавите. Две недели по почетокот на поројните дождови досега загинаа 147 лица, а скоро 130 се водат за исчезнати. Оваа катастрофа може да прерасне во еден од најголемите случаи на климатска миграција во Бразил во поновата историја.

Во државата Рио Гранде до Сул, улиците на десетици градови се претворија во бавни реки.

На улиците на Муцум и другите блиски градови, водите кои полека се повлекуваат оставаат пусти сцени од мебел, облека и апарати натрупани пред куќите. Експертите за животна средина предупредуваат дека за некои градови во државата нема алтернатива освен да се преселат цели населби.