Македонија
15. September 2019 - 14:18

Познат идентитетот на Македонецот кој загина на планината Олимп

Познат идентитеот на загинатиот планинар на планината Олимп.  М.Г. од Скопје роден 1962 година е планинарот којшто загина на планината Олимп. потврдуваат од МНР.   Од таму  велат според нивните првични сознанија по сведочењето на очевидци, планинарот на 100 метри пред планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“ изгубил рамнотежа по што баднал во бездна.
 
За утре во Солун е предвидена обдукција на телото којашто треба да даде одговори кои се причините за падот. Противпожарни екипи и полиција на Литохоро учествувале во извлекување на телото.
 
Семејството е известено од страна на друг планинар којшто бил дел од тимот планинрари.
 
Од МНР велат дека се во постојан контакт со Конзулатот и за сите детали јавноста ќе биде информирана