Свет
7. December 2019 - 10:51

Пожар беснее близу Сиднеј, граѓаните велат: Не се дише

Огромниот пожар што беснее во близина на Сиднеј моментно не може да се изгасне, соопштија пожарникарските служби од Австралија, кои се борат со пожари низ целата земја, јави „Би-Би-Си“.
 
Пожарот, што зафати околу 300.000 хектари, е само на околу еден час возење од најнаселениот град во Австралија. Неговиот чад предизвика здравствени проблеми кај жителите на Сиднеј.
 
„Би-Би-Си“ јави дека Сиднеј би можел да биде обвиен со чад со недели, ако не и месеци.
 
На жителите кои не можат да го одбранат својот имот од пожарот, им е наложено да ги напуштат своите домови веднаш.
 
Во пожарите загинаа повеќе од шест лица од октомври и уништени се повеќе од 700 домови низ Австралија.
 
Пожари има низ државите Квинсленд, Викторија, Јужна Австралија, Западна Австралија и Тасманија. Во моментов има повеќе од 95 пожари, а на терен се околу 2,2 илјади пожарникари.
 
Заменик-шефот на пожарната служба на Нов Јужен Велс, каде е Сиднеј, рече дека „овие пожари не можат да бидат запрени и ќе продолжат да горат се додека не се променат условите“.
 
Огнениот фронт е долг 60 километри, додаде Роб Роџерс.
 
Австралиските пожарникари добиваат помош од колеги од Канада и САД, а загриженоста се зголемува поради тоа што во вторник температурите околу Сиднеј би можеле да се искачат над 40 Целзиусови степени.