Македонија
30. January 2019 - 8:19

Повремени врнежи од дожд, на планините снег

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во источните делови каде вкупната количина на наврнат воден талог ќе биде над 30 л/м2.

Утринската температура ќе се движи од минус два до шест, а дневната од два до девет степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд и со кратки сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до два, а дневната ќе достигне до пет степени.

Во четврток ќе се задржи променливо облачно време со локални слаби врнежи. Во петок и за време на викендот се очекува стабилно време со пораст на температурите, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика топење на снежната покривка. По котлините ќе има услови за појава на магла и ниска облачност.