Loading Video...
Свет
21. March 2021 - 16:28

Повеќе европски држави протестираат против рестриктивните мерки

Повеќе европски држави викендов протестираат против рестриктивните мерки воведени поради критичната ситуација во вирусот.

Демонстрантите кои излегоа на улиците во германскиот град Касел се судрија со полицијата која против нив користеше солзавец и палки. Таму без дистанца и без маски протестираа околу 7.000 луѓе.

Демонстрации имаше и во Финска, Полска, Хрватска. Србите пак беа покреативни, во знак на протест против рестрикции вчера пред споменик на Стефан Немања во Белград заиграа оро.