Македонија
2. May 2016 - 18:52

Поради деформации на мостот кај Војшанци, сообраќајот пренасочен

На регионалниот пат пред населеното место Војшанци, поради деформации на мостот (за возила со вкупна маса над пет тона) сообраќајот ќе се пренасочува преку мостот на реката Вардар, односно Демир Капија – Корешница – Војшанци, информираат од Автомото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на сите останати државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово - Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово, Кочани-Делчево и Ресен - Буково каде е можна почеста појава на одрони. 

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. 

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.