Македонија
18. January 2019 - 14:05

Поднесен Обвинителен акт за обид за убиство во Батинци

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – убиство.

– Делото за кое се товари обвинетиот го извршил во соизвршителство со уште еден осомничен за кого истражната постапка беше прекината затоа што тој е недостапен на органите на прогонот и по кого е распишана потерница, како и со уште едно непознато лице, соопштија од ОЈО.

Наведоа дека трите лица на 22 октомври минатата година во село Батинци со умисла се обиделе да му го одземат животот на едно лица.

– Додека оштетениот се движел по улицата со блиндирано патничко моторно возило марка „БМВ 750“ со германски регистарски таблици, тие пукале кон него со две автоматски пушки – калашникови и со пиштол. Оштетениот застанал со возилото, а кога осомничените му се доближиле со оружјето во рацете, тој го ставил возилото во движење и избегал, објаснија од ОЈО.

Ценејќи дека се уште постојат основите заради кои на обвинетиот првично му беше определена мерка притвор, велат од ОЈО, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Скопје Еден достави и Предлог за продолжување на оваа мерка.