Македонија
14. February 2018 - 21:45

Подгответе се за големи студови - метеоролозите информираат кога да очекуваме снег

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во текот на денот со сончеви периоди. Во крајните западни делови со повремен слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус пет степени, а дневната од еден до 13 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, во текот на денот со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура до два степени, а дневната ќе достигне до осум степени. 

Во четврток во западните и јужните делови ќе има врнежи претежно од снег кои ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Потоа времето ќе стабилно со ниски утрински температури. Нови врнежи се очекуваат во почетокот на наредната работна недела.