Свет
13. September 2018 - 22:45

Почна силното невреме: Следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД

Ураганот Флоренс се приближува кон источниот брег на САД. Веќе почна да дува силен ветер  пропратен со дожд кој достигнува брзина од 60 до 120 километри на час.

Утрово Флоренс  помина 350 километри источно од Јужна Каролина , а до крајот на денешните и раните утрински часови ќе се приближи кон брегот на Северна и Јужна Каролина. Националниот центар за урагани тврди дека ветровите на ураганот ќе достигнат до 315 километри од центарот, што ќе го загрози најголемиот дел од источниот брег на САД.

Вода веќе почна да навлегува во куќите во Северна Каролина.

10 милиони луѓе се во опасност од ураганот Флоренс.