Здравје
25. May 2016 - 12:36

Почна сезоната убоди на комарци: Конзумирајте го овој витамин и бидете мирни цело лето!

Со доаѓањето топлото време доаѓаат и комарците. Имено, кога размислуваме за песочните плажи и долгите топли денови секако ќе се сетиме и на досадните суштества кои зујат и не будат.

Иако иако на некои не им сметаат убодите од комарците, постојат луѓе за кои тоа е голема работа. Конзумирањето на витамин Б1 е вистинската работа за тие луѓе.

Витаминот Б1 или таминот, е важен минерал за телото кој е важен за зајакнување на имунитетот и борбата против стресот. Обично се наоѓаат во храната како што е кафеав ориз, јајца, овесни снегулки, квасец, аспарагус и кељ.

Со конзумирањето на овој витамин телото го менува својот мирис и го прави непривлечен за комарците.

Состојки:

Оладена зовриена вода

половина лажичка цвет од лешник

15 капки масло од чајно дрво

15 капки масло од лаванда

Упатство:

Наполнете половина бокал со зовриена вода и додатете ги останатите намирници.

Користете ја ова смеса за да ги одбиете комарците кога тоа е потребно.