Свет
16. January 2021 - 11:03

Почна најмасовната вакцинација против Ковид-19 во светот

Во Индија денеска почнува вакцинација против Ковид-19, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници.

Тоа ќе биде најмасовна имунизација во светот, при што е планирано да се вакцинираат 300 милиони жители и 30 милиони здравствени работници.

Индискиот премиер Нарендра Моди уапти апел до граѓаните да не веруваат во „гласините за безбедноста на вакцината“.

Но, не е познато дали Моди се вакцинира како другите светски лидери, за да биде пример за граѓаните.

Претходно, индиската Влада соопшти дека министрите не се приоритет на почетокот од вакцинацијата.

Индија претходно ја одобри вакцината на Универзитетот Оксфорд и британската комшанија АстраЗенека, како и индиската вакцина Бхарат биотек.