Џет-Сет
30. September 2015 - 13:10

Почина музичарот Френки Форд

Френки Форд, рокенрол и блуз музичар кој славата ја стекна со синглот „Sea Cruise“ од 1959 година, кога имаше 19 години, почина во Њу Орлеанс на 76 години. 

Форд покрај „Sea Cruise“ беше познат и по хитовите „Roberta“, „Time after Time“ и „You Talk Too Much“.

Во куќата на славните во Луизијааи беше примен во 2010 година.