Спорт плус
13. January 2018 - 17:52

Победа на Фојц на спустот во Венген

Швајцарецот Беат Фојц и Италијанката Федерика Брињоне забележаа победи во Светскиот куп оваа сабота. Фојц победи на спустот на домашната патека во Венген а до 9. победа во кариерата во СК стигна со 0.18 секунди предност пред Аксел Лунд Свиндал и 067 секунди пред Германецот матијас Мајер. 

Од друга страна , Брињоне триумфираше во супервелеслалом  во Бан Клајнкирхајм со 0,18 секунди предност во однос на Швајцарката Лара Гут, а 0.46 секудни пред Австријката Корнелија Хитер која го освои третото место.  Ова беше 

втора победа за Брињоне оваа сезона и вкупно 7. во СК.