Македонија
24. May 2020 - 23:29

По орото во Гевгелија оро и во Чаир за полициски час

Денеска припадниците на испамската вероисповед го празнуваат Рамазан Бајрам, па по тој повод полицискиот час започна во 11 часот и ќе трае до вторник до 5 часот наутро.

На социјалните мрежи излезе видео кое наводно е снимено денеска во скопски Чаир а на кое се гледа како граѓани вртат оро среде улица.

Според најновата статистика на новозаболени, Чаир спаѓа во скопските населби со најмногу заболени.

Претходно, Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие се регистирании 37 нови случаи во Македонија.

Останува да видиме како полицијата и властите ќе реагираат на овој собир во Чаир и како тоа ќе делува на бројките на заболени во наредниве денови.