Свет
20. јуни 2024 - 8:40

Петстотини домови изгореа во шумските пожари во Ново Мексико

Две лица загинаа во шумски пожари во американската сојузна држава Ново Мексико, во кои изгореа околу 500 домови, а 8.000 жители се евакуирани од планинското одморалиште Руидосо, изјави гувернерката на државата Мишел Лујан Гришам.

Шумската област на околу 220 километри југоисточно од Албакерки, најголемиот град во Ново Мексико, е погодена од серија шумски пожари, вклучително и еден во 2022 година во кој загинаа две лица.

Пожарите изгореа повеќе од 9. 308 хектари северно и јужно од Руидосо. Сојузната држава Ново Мексико е зафатена од повеќедецениска суша што ги направи шумските пожари подеструктивни.

Во 2022 година, државата го претрпе најголемиот шумски пожар во континенталниот дел на САД кога изгореа повеќе од 341. 000 хектари.