Балкан
15. December 2021 - 11:13

Пејачот Мишо Ковач позитивен на Ковид-19, бил и на кислородна поддршка

Пејачот Мишо Ковач (80) пред неколку недели беше пуштен од сплитската болница  каде беше хоспитализиран поради воспаление на белите дробови и висока температура.

Сега познатиот пејач повторно заврши во болницата во Сплит, бидејќи е позитивен на коронавирусот.

Освен пејачот, на корона е позитивна и неговата сопруга Лидија како и ќерката Ивана, пренесува „Слободна далмација“.

Имено, на Мишо одеднаш му се слошило и пред неколку дена бил однесен во болница каде што бил приклучен и респиратор.  Откако примил кислород тој се чувствувал многу подобро и бил пуштен на домашно лекување.

Инаку, Мишо Ковач неодамна беше хоспитализиран на Одделот за пулмологија на Клиничкиот болнички центар Сплит, а лекарите се сомневале на пневмонија. На крајот се испоставило дека нема пневмонија, па музичарот по антибиотска терапија бил пуштен дома.