Кошарка
17. September 2015 - 13:49

Пеџа продолжува во Србија

Кошаркарскиот клуб Мега Лекс на својата интернет страница објави дека клубот потпишал краткорочен договор со македонскиот репрезентативен центар Предраг Самарџиски. Договорот значи дека македонскиот репрезентативец ќе може да си замине од клубот доколку добие некоја подобра понуда.
 
Самарџиски (214 сантиметри) на тренинзите на својот нов клуб ќе се приклучи кога Мега Лекс ќе се врати од подготовките во Швајцарија, каде ќе одигра две контролни средби.
 
Центарот минатата сезона настапуваше за МЗТ Скопје Аеродром и во АБА лигата имаше учинок од 10,9 скока и 8,6 скока по нтапревар. Во богата интернационална кариера Самарџиски има настапувано за Партизан, ФМП Железник, Олин, Лијетувос Ритас, Црвена ѕвезда, Мерсин, Анкара.