Балкан
17. September 2019 - 11:38

Партија Неос: Курц да престане да „пали“ низ Балканот

Лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц треба да престане да „пали“ на Балканот, истакнаа Штефи Криспер и Даглас Хојс од австриската партија Неос, реагирајќи на интервјуто дадено од поранешниот австриски канцелар за „Танјуг“.

„ОВП, со својот неодговорен пристап, ја загрозува безбедноста на Западен Балкан и Австрија“, велат тие, по изјавата на Курц дека Австрија ќе прифати какво било решение постигнато од Белград и Приштина во дијалог, па дури и промена на границата ако тоа придонесе за воспоставување одржлива стабилност.

„Не треба да се игра со промена на границите по етничка линија, како што замислиле Александар Вучиќ и Хашим Тачи“, предупредува Криспер.

Тој додава дека поддршката на Австрија за таква опција може да доведе до тоа да „националистичките сили“ на Балканот, особено наведувајќи ги босанските Срби под Милорад Додик, го бараат истото, за кое тој проценува дека ќе доведе до дестабилизација на целиот регион.

„Себастијан Курц се залага за неодговорна и опасна надворешна политика“, истакнува Хојс.