Фудбал
19. January 2017 - 9:45

Пандев постигна гол, но Џенова е елиминирана од Купот на Италија

 Иако капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев постигна гол за својата екипа Џенова, сепак неговиот тим е елиминиран од Лацио во осминафиналето на Купот на Италија.
 
Пандев беше стрелец на вториот гол за Џенова на гостувањето во Рим, каде загуби од Лацио со 4-2.
 
Пласман во четвртфиналето обезбеди и Чезена со победата од 2-1 на гости кај Сасуоло. 
 
Претходно пласман меѓу осумте најдобри обезбедија Јувентус, Фиорентина, Наполи, Милан и Интер.
 
Последниот четвртфиналист ќе биде познат доцна вечерва, откако својот натпревар од осминафиналето ќе го одиграат Рома и Сампдорија.