Македонија
7. October 2016 - 18:10

Падна првиот снег во Македонија

Првиот снег ги забеле врвовите на Шар Планина. Иако не е чудо, сепак честа појава е во октомври па дури и септември да се формира тенок слој на снежна покривка на повисоките врвови на оваа планина.

Инаку утре, првиот ден од викендот ќе ни донесе сончево време со умерена облачност во поголем дел од земјава со слаб до умерен северен ветер. Во утринските часови можни се слаб врнежи во западните и југозападните делови.

Максималната температура ќе достигне до 18 степени. Во Недела ќе преовладува сончево и малку потопло време.