Свет
6. September 2015 - 8:29

Околу 7.000 бегалци стигнаа во Германија

Околу 7.000 бегалци од Унгарија, преку Австрија синоќа стигнаа во Германија, во најголем дел на железничката станица во Михен, јавуваат германските медиуми.

Бегалците што е можно побрзо ќе бидат распоредени во германските покраини.

„Пристигнување во ветената земја“, „Данке Дојчланд“ и „почитување“, се слушаа од бегалците, кои во најголем дел се од Сирија.

Германските медиуми наведуваат дека договорот на канцеларката Ангела Меркел со властите во Унгарија и Австрија за давање дозвола за влез на бегалците бил остро критикуван од баварската Христијанско-социјална унија, која е сестринска партија на Демохристијанската унија (ЦСУ), со оценка дека тоа е погрешен сигнал.

Од редовите на ЦСУ беше соопштено дека одлуката да се дозволи на бегалците влез во Германија, Меркел не ја договорила со германските покраини.