Ракомет
12. January 2021 - 18:27

ОФИЦИЈАЛНО: Македонија оди на светско во Египет на местото на Чешка

Откако селекцијата на Чешка се откажа поради големиот број заболени со Ковид-19 и неможноста да собере доволно играчи за квалитетен настап Македонската ракометна репрезентација се пласираше на нејзиното место на СП во Египет.

Како прва резерва, нашата репрезентација добива шанса да биде дел до ракометниот мундијал. Националниот тим во следните два дена треба да патува за Египет.

Нашата репрезентација ќе игра во групата Г во која се репрезентациите на домаќинот, Шведска и на Чиле. За да обезбедиме место во следната фаза треба да бидеме до третата позиција на конечната табела во прелиминарниот групен сегмент.

Македонската ракометна репрезентација прпват на Светско првнество играше во 1999 година токму во Египет. Потоа бевме дел и од мундијалите ов Хрватска, во Шпанија, во Катар во Франција и во Данска и Германија во 2019 година.

Првиот натпревар го играме против Шведска веќе на 14 јануари, со Египет се срќаваме на 16 и со Чиле на 18 јануари.