Македонија
14. September 2022 - 12:18

Од сабота дожд и заладување

Под влијание на јужно воздушно струење, од денеска ќе има значителен пораст на температурата. Особено топло ќе биде утре и во петок, кога дневната температура ќе биде над вообичаениот просек и ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури, најавуваат од УХМР.

Истовремено, додаваат од УХМР, и ќе дува засилен западен ветер, особено во западните делови.

Според УХМР, во во сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а во недела ќе дува силен северен ветер кој најпрвин во северните делови ќе донесе заладување.